Keyword: italienske, pizzadej, pizzadej med tipo 00
Servings: 4pizzaer
Ingredienser
10gramgær
325gramkoldt vand
500gramtipo 00 mel
1spsk.god olie
6gramsalt(vejes af. Det er mere end du tror)
2tsk.sukker
Sådan gør du
Rør gær med vand. Tilsæt mel, olie, salt og sukker og rør grundigt. Har du en køkkenmaskine anbefaler jeg at du bruger den. Dejen bør æltes i 10 min på mellemniveau.
Dæk med et viskestykke i en time.
Del dejen i fire stykker og form forsigtigt fire kugler. Efterhæv i ca. en time. Den kan sagtens hæve op til to timer.
Når du former pizzaen bør dejen trykkes ud med fingrene, til formen er der. Ikke rul den for meget, så tager man luften ud af den smidige dej.
Bag nu pizaen i en meget varm ovn- jo højere temperatur desto bedre. Gerne 250 til 300 grader, hvis din ovn kan varme op til det. Du kan med fordel bruge en pizzapplade eller hvad du har. Har du ingen pizzaplade, kan bagepladen sættes ind i ovnen, mens den varmer op. bagepapiret rulles så forsigtigt over på den varme bageplade og bager til paizzaen er færdig. Det tager fra 6-12 minutter afhængig af ovn og pizzafyld.