Nem – Grønkålssalat

Salater

Nem grønkålssalat

Sådan gør du, når du laver nem grønkålssalat. Den er tip top frisk, meget hurtig at lave og et godt tilbehør til stort set alt.

En gang imellem er det bare lysten til salat melder sig. Det gør den faktisk ofte herhjemme og så er det jo godt at salater kan varieres i det uendelige. Denne her udgave er særdeles hurtig, nem og kræver ingen særlige ingredienser. Den kan jo laves på mange måde og har du ikke lige halvdelen af ingredienserne kan du for eksempel bytte ud med andre ting, for eksempel ferskner eller æbler i stedet for blommer, peberfrugter istedet for agurker. Ja, prøv dig frem med dine yndlingsgrøntsager og frugter  – alt kan lade sig gøre:

Sæt igang:

Salaten er til to personer:

4-5 håndfulde hakket grønkål

1/2 agurk hakket i grove stykker

2 blommer skåret i mindre stykker

100 gram blåbær

15-20 vindruer halveret

Du kan røre en olie & eddike af det her mål:

1 dl eddike rystes med 1 spsk. stærk sennep, 1 spsk. (flydende) honning og lidt salt og peber. Tilsæt 2 dl god olie og ryst sammen.

 

super dejlig og nem grønkålssalat

Nem grønkålssalat

Tip

Er du i humør til flere salater kan du prøve denne her:

grønkålssalat med røget skinke og pinjekerner

Benedicte Thrane

Hvis du har lyst til at følge mere med i min mad-verden, kan du finde mig på Instagram, Facebook og Pinterest.
Når du følger med, får du opdateringer om nye eller kommende opskrifter. Det ville være super skønt, at mødes derinde 🤍
Kh. Benedicte 🤍

0 kommentarer

Indsend en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

Pin It on Pinterest